Nu esti logat!

Login  |  Nu ai cont? Creeaza cont nou!
CAUTA pe site

NOUTATI auto TEST drive din TRAFIC CONSILIER auto SERVICII auto INTERACTIV
stiri

masini noi

concept cars

super cars
test drive

VIP drive

galerii foto

galerii video
subiectul zilei

pe magheru

petrecerea de pietoni

destinatii
consilier juridic

financiar

service / tehnologie

tuning
ghid adrese utile

anunturi second hand

incarcare freon auto

baterie auto
intrebarea zilei

top membri

forum de discutii

contact


Sondaj
Dai spaga la militzai?

dau, ca mi-e mila de el, pare cam nemancat micutu' (0% / 0 votes)  
dau, ca n-am printzipuri (0% / 0 votes)  
nu dau, daca-i jignesc demnitatea cu banii mei?! (16.67% / 1 votes)  
doar pt chestii majore (respect legea doar martea) (66.67% / 4 votes)  
nu dau, tara asta are nevoie de oameni ca mine! (16.67% / 1 votes)  

AutorMesaj
Adoric
Newbie

Mesaje: 20

IP: inregistrat

Mesajul acesta:
10-01-2007 15:15
Dai spaga?

Inevitabil, la un moment dat te opreste politistul avid de spagi. Ce faci? Ii dai pt orice maruntis, numai sa te lase in pace? Ii dai pt probleme majore, care iti pericliteaza, sa zicem, urmatoarele trei luni de deplasari importante? Nu-ti pasa ca-i ingrasi burdihanul pentru ca ti-e lene sa stai la o coada sa-ti platesti regulamentar amenda?

E ok sa dai cand chiar nu poti risca, pentru ca atunci alege sistemul asta corupt pentru tine si nu stiu cine ar fi dispus sa se sacrifice pentru cauza asta. Sa nu le cerem totusi oamenilor sa fie eroi. Ce le cer eu e sa nu fie nici magari si sa arunce cu spaga pentru cea mai mica chichineatza.
Pentru spagarii hardcore: poate ar trebui sa stiti ca atata timp cat exista o oferta atat de generoasa de spagi din partea voastra, cererea politistilor, functionarilor etc. devine din ce in ce mai nesimtita si sistemul tot mai greu de reparat.
Si mai ganditi-va ca din moment ce creati asemenea standarde cadrelor publice, ii dezavantajati foarte mult pe cei saraci, care nu au de unde sa dea spagi... si uite asa se trezesc cu bunica lasata sa moara pe holuri de spital, ca nu s-au simtit cand i-a imbratisat asistenta calduros, cu buzunarele cascate.

Editat de Adoric pe 10-01-2007 15:21
inceputul paginii
sasha
Newbie

Mesaje: 16

IP: inregistrat

Mesajul acesta:
12-01-2007 02:40
Re: Dai spaga?

bineinteles ca nu, ca nici ei nu-mi fac cinste la salariu. e mai simplu sa faci moaca de copil pierdut si abatut de soarta, cu glascior adorabilicios decat sa cotizezi.
iar mai nou nu mai au voie sa te opreasca pt controale de rutina, asa ca inseamna ca intr-adevar ai facut ceva, esti cumva pe undeva, vorba cantecului, vinovat fara vina.
jocul spune ca in momentul in care o institutie isi pierde credibilitatea este inlocuita cu o pseudo-institutie in care oamenii au incredere, sustinuta de majoritatea populatiei. poate ca daca s-ar incalca din ce in ce mai putin regulile... asta ar insemna ca daca gigi tocmai si-a amintit in mijlocul intersectiei ca marilena i-a zis dimineata sa ia o paine cand vine acasa ca daca nu, ii toaca nervii in timp ce se uita la meci si-i povesteste toate telenovelele pe care le-a vizionat inca dinainte sa aiba ei ecran plat cu volumul fix reglabil intre tare si excelent de tare, ei bine gigi este total indreptatit sa opreasca fix acolo unde destinul i-a aratat calea cea dreapta, precum oile lui Becali drumul spre parlament, sa bage avariile si sa mearga la buticu' din colt sa ia o paine. evident ca e coada, ca si-a mai amintit ca ar mai trage si un fum, dar fir'ar amoniacu' din tigari ca se duce repede si nu mai are, asa ca se intoarce si mai ia si un pachet, mai vrajeste un pic cu duduia de la colt, mai o vorba, mai un spil si se intoarce omu' frumos la masina. si cand colo neste nesimtiti de politisti au avut tupeul sa se infatiseze. pai sa nu te ia cu nervii. ai naibii spagosi care este.
intreg sistemul de spaga e pt a obtine un avantaj nemeritat, dar si pt a sterge o greseala. atat timp cat regulile nu-s respectate, nu poti acuza doar o parte si nici schimba mare lucru. parerea mea

peseu: si de unde stii ca unii dintre ei nu sunt un fel de semi-haiduci ? adica iau numai de la bogati. te bagi tu repede in personalitatile multiple si sindroamele omului

Editat de sasha pe 12-01-2007 03:44
inceputul paginii
Suparatu
Neinregistrat
IP: inregistrat

Mesajul acesta:
12-01-2007 16:35
Re: Dai spaga?

Inevitabil, la un moment dat te opreste politistul avid de spagi. Ce faci? Ii dai pt orice maruntis, numai sa te lase in pace? Ii dai pt probleme majore, care iti pericliteaza, sa zicem, urmatoarele trei luni de deplasari importante? Nu-ti pasa ca-i ingrasi burdihanul pentru ca ti-e lene sa stai la o coada sa-ti platesti regulamentar amenda?

E ok sa dai cand chiar nu poti risca, pentru ca atunci alege sistemul asta corupt pentru tine si nu stiu cine ar fi dispus sa se sacrifice pentru cauza asta. Sa nu le cerem totusi oamenilor sa fie eroi. Ce le cer eu e sa nu fie nici magari si sa arunce cu spaga pentru cea mai mica chichineatza.
Pentru spagarii hardcore: poate ar trebui sa stiti ca atata timp cat exista o oferta atat de generoasa de spagi din partea voastra, cererea politistilor, functionarilor etc. devine din ce in ce mai nesimtita si sistemul tot mai greu de reparat.
Si mai ganditi-va ca din moment ce creati asemenea standarde cadrelor publice, ii dezavantajati foarte mult pe cei saraci, care nu au de unde sa dea spagi... si uite asa se trezesc cu bunica lasata sa moara pe holuri de spital, ca nu s-au simtit cand i-a imbratisat asistenta calduros, cu buzunarele cascate.
Mai, depinde foarte mult de fata lui si de starea mea... daca e obraznic il pun sa scrie amenda numai ca sa nu-i dau, dar de obicei negociez si ... nu dau
inceputul paginii
green
Administrator

Mesaje: 96

IP: inregistrat

Mesajul acesta:
15-01-2007 17:31
Re: Re: Dai spaga?

Nu stiu cati oameni sunt dispusi sa renunte la binele personal imediat pentru a face un pic de bine mai mare. Sau chiar pentru binele tot personal, dar ala de mai tarziu.
Da, nici eu nu am vointa sa ma desprind din cercul asta vicios "dam pentru ca se cere, se cere pentru ca dam", mai ales atata timp cat nimeni altcineva nu face asta. Venind de la o singura persoana asa o initiativa, nici nu s-ar simti. Asa isi spun toti: de ce sa fac eu cand altii nu fac? si uite cum stam pe loc.
Aveti idei cum spargem cercul? S-a incercat ceva cu campania aia cu nu da/nu lua spaga, dar nu stiu cat a reusit sa schimbe.

Editat de green pe 15-01-2007 17:32
inceputul paginii
VitezomanuGi
Newbie

Mesaje: 4

IP: inregistrat

Mesajul acesta:
15-01-2007 17:49
Re: Re: Re: Dai spaga?

nu dau spaga, sunt un cetatzean corect si civilizat. nu am de ce sa dau spaga. o singura data am dat, dar atunci nu puteam risca . in rest nu dau spaga in general.
inceputul paginii
Niky_c00L
Newbie

Mesaje: 6

IP: inregistrat

Mesajul acesta:
15-01-2007 22:54
Re: Re: Re: Re: Dai spaga?

am dat ,dar nu mai dau.
inceputul paginii
green
Administrator

Mesaje: 96

IP: inregistrat

Mesajul acesta:
15-01-2007 22:57
Re: Re: Re: Re: Re: Dai spaga?

am dat ,dar nu mai dau.

"buna ziua, ma numesc Niky Cool, pe numele intreg Nicolae Jmekeru, si sunt un spagoolic. Au trecut doua saptamani de la ultima spaga"...

Suntem alaturi de tine, Nicule, te sustinem!!!11 You're an inspiration.

Editat de green pe 15-01-2007 22:58
inceputul paginii
sasha
Newbie

Mesaje: 16

IP: inregistrat

Mesajul acesta:
16-01-2007 00:46
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dai spaga?

liek omîgî, omîgî zumbiliciadorabiliciosiinextazsicazutidejapăpodeacafaneleluigutzalaconcerte:

io nu-l sustin, sa se sustina sigur, hâc, tineretul din ziua de azi, numai la sustineri si bonding si perversiuni va ganditi.

spagaaaa, primul nostru legamant
spagaaa, arde-n ultimul cuvant
spagaaa, linistea o va spulbera
spagaaa, greu de stins cand s-a aprins
spagaaa, arde-n fiecare vis
spagaaa, arde-n trup si-n inima mea



Editat de sasha pe 16-01-2007 00:47
inceputul paginii
Niky_c00L
Newbie

Mesaje: 6

IP: inregistrat

Mesajul acesta:
17-01-2007 00:26
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dai spaga?

mersi lu green ca ma sustine si imi da dreptate in ceea ce am zis.
si lu sasha ii zic ca ar putea sa invete cateceva de la green ca ar prinde bine.
om fi intrat noi in UE da atata timp cat nu stim sa fim oameni intre oameni, e degeaba.
inceputul paginii
Anca
Neinregistrat
IP: inregistrat

Mesajul acesta:
22-01-2007 17:44
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dai spaga?

Mai, dar am vazut la televizor ca acum spaga e penala si la dat, nu numai la luat. Cred ca era o campanie ceva, aveti amanunte?
inceputul paginii
BauBau
Neinregistrat
IP: inregistrat

Mesajul acesta:
08-06-2007 16:46
am dat

Dupa un drum Botosani - Bucuresti, plecat la ora 18:15 cu stationare 1h:30 (un accident urat in apropiere de Roman - o Fabia a spulberat o caruta) + 1h (Petrom Adjud - cafea)... dupa ocolul de la Maracineni, trec de Buzau, gonesc spre Bucuresti. Ora 1:30 dimineata, in localitate, aveam cam 155km/h pe bord (drum liber, noapte, luminat - stati linistiti ca nu-s chiar nebun). Ghici ce ? Radar ! Oprit, cica aveam 148 km/h.

Dureaza un procedeu complicat de convingere al incoruptibilului (asa a parut omu' legii, au durat vreo 15 min. plansetele si rugamintile).
4 milioane spaga + o amenda formala de 600.000 (vrajeala - vorbit la telefon si lipsa centura)

Dar, am pastrat permisul, chiar daca unii ma injura.
inceputul paginii
dusko
Junior member

Mesaje: 46

IP: inregistrat

Mesajul acesta:
09-06-2007 21:44
Re: am dat

Dupa un drum Botosani - Bucuresti, plecat la ora 18:15 cu stationare 1h:30 (un accident urat in apropiere de Roman - o Fabia a spulberat o caruta) + 1h (Petrom Adjud - cafea)... dupa ocolul de la Maracineni, trec de Buzau, gonesc spre Bucuresti. Ora 1:30 dimineata, in localitate, aveam cam 155km/h pe bord (drum liber, noapte, luminat - stati linistiti ca nu-s chiar nebun). Ghici ce ? Radar ! Oprit, cica aveam 148 km/h.

Dureaza un procedeu complicat de convingere al incoruptibilului (asa a parut omu' legii, au durat vreo 15 min. plansetele si rugamintile).
4 milioane spaga + o amenda formala de 600.000 (vrajeala - vorbit la telefon si lipsa centura)

Dar, am pastrat permisul, chiar daca unii ma injura.


Hei, permisul e important... cine nu-l are poate sa spuna ca respecta legea cu orice pret... dar as vrea sa vad si eu cum ar fi sa fi handicapat (fiindca asa suntem unii dintre noi fara permis) si sa zici ca totul e ok, ai respectat legea...
In alta ordine de idei, cu banii aia ti-ai fi luat un detector de radar... poate mergi tu atent si esti super-sofer, dar pe prietenii nostri albastri nu-i detectezi, se pare
inceputul paginii
Manole
Neinregistrat
IP: inregistrat

Mesajul acesta:
12-06-2007 10:54
Re: am dat

[4 milioane spaga + o amenda formala de 600.000 (vrajeala - vorbit la telefon si lipsa centura)

Dar, am pastrat permisul, chiar daca unii ma injura.

Bine mai, dar 4 (patru) milioane spaga? Pai atunci inteleg de ce au fost incoruptibili la mine, ca eu aveam numai sute...
Tot pe traseul ala eram, aveam si detector dar n-a carait deloc, am pierdut patru puncte
inceputul paginii
Manu
Neinregistrat
IP: inregistrat

Mesajul acesta:
14-06-2007 15:41
Re: Re: am dat

mie un garcea mi-a dat odata rest la spaga, a fost de parere ca am dat prea mult
inceputul paginii
Miki
Neinregistrat
IP: inregistrat

Mesajul acesta:
14-06-2007 16:05
Re: Re: Re: am dat

mie un garcea mi-a dat odata rest la spaga, a fost de parere ca am dat prea mult


Super, unde la-i gasit???
inceputul paginii
Vali Panait
Neinregistrat
IP: inregistrat

Mesajul acesta:
19-06-2007 14:11
Re: Re: Re: Re: am dat

Esenta Romaniei. Esenta clasei de mijloc din Romania. Ciuma care ne mananca de vii. Asta este spaga. De ce sa inceapa cu mine ordinea si lupta anti-coruptia. De ce sa nu moara capra vecinului prima? De ce sa merg linistit si sa nu ajung in postura asta penibila cand stiu ca voi scapa cu o "amenda"?

Nu spun ca nu merg cu viteza peste viteza legala. Mai ales in afara localitatilor. Nu spun ca nu imi asum riscuri calculate. Nu spun ca nu incalc legea pe ici si colo. Nu spun ca nu as da spaga. Spun doar ca daca, in cazul foarte improbabil in care as da-o, mi-ar fi rusine sa spun cuiva. Darmite sa ma laud pe un forum public.

Groaza de a fi intr-o situatie de genul asta ma face sa nu mai depasesc pe linia continuua. Arareori mi se mai intampla intr-un ac de par. Dar nu ma simt bine cand o fac. Arareori, trec de viteza legala in localitati. Din comoditate. Mi-e lene sa stau in alerta tot timpul si ma oboseste. Mi-e groaza de cum ma depasesc toti si probabil ma injura ca merg cu tempomatul la 60 km/h in localitate. E drept ca sunt la 120 km/h imediat ce ies si drumul permite. Poate 140 km/h.

Dar mi-e rusine sa trebuiasca sa dau spaga. M-am judecat cu politia din Turda pentru un radar nedrept acum 6-7 ani, si am pierdut si la apel. Fara sa depasesc viteza legala si fara sa aiba vreo dovada. Pot spune ca sistemul mi-a dat o lectie. Nu scoate capul din turma ca ti-l taiem.

M-am certat cu un politist, care vroia spaga, in fata la Romexpo si mi-a dat actele. M-am certat cu un politist motorizat langa arcul de triumf ca nu am dat prioritate. N-avea dreptate si iarasi am scapat. M-am certat cu unul in fata la Hanul lui Manuc, ca-i interzisa parcarea. L-am convins fara bani si pe asta. Avea dreptate dar nu mi-a luat bani. Acum cativa ani, pe niste serpentine unde stiam ca stau politistii, am depasit pe linia continua. Am dat spaga rugandu-l sa nu ma lase fara permis ca sunt sofer la patronul meu si-mi pierd slujba. Sofer pe naiba. Asta mi s-a parut o idee buna atunci, acum mi-e rusine. Acum 2-3 saptamani m-a oprit unul in Apahida, pentru 67 km/h. Eram pe tempomat, dar probabil nu aveam 50. S-a intimidat fara sa spun nimic si m-a lasat sa plec. Nu stiu de ce... Se intampla, nimeni nu e sfant. Am convins un politist ceh sa nu-mi dea amenda ca am facut inainte de pe o banda de facut strict dreapta. Am un prieten, care a stat o luna fara permis pentru 140km/h in localitate. Primul lucru care l-am intrebat: si nu ai dat spaga? Nu, a fost prea orgolios. Dar nu a cerut nici dovada. Greseala lui.

Totul este ca riscurile asumate sa fie cat de mici si cat de rare. Cu siguranta, doar a te urca la volan in Romania presupune un risc. Concluzia, se poate si fara spaga.
inceputul paginii
green
Administrator

Mesaje: 96

IP: inregistrat

Mesajul acesta:
20-06-2007 15:46
Re: Re: Re: Re: Re: am dat

Un articol:

"Bacău (ASIS) – Zilele trecute, a fost lansat "Ghidul practic pentru şoferii intraţi în conflict cu poliţia rutieră". Lucrarea este o premieră pe piaţă şi îşi propune să-i înveţe pe şoferi cum să se comporte în trafic atunci cînd sînt traşi pe dreapta şi cum să scape de amendă, cunoscînd legea.

Cartea, scrisă de Gioni Popa Gavrilovici şi Gheorghe Popa, vine în sprijinul "neajutoraţilor" şoferi care, după cum spun autorii, "erau expuşi de multe ori abuzurilor şi bunului plac al poliţiştilor rutieri". Autorii descriu, în 21 de capitole, cum să contestăm procesul verbal şi să obţinem anularea lui, procedura de judecare a plîngerii contravenţionale, cum să contestăm executarea silită a amenzii rutiere. Extrem de instructiv, volumul prezintă procedura în caz de accident, punctele de penalizare, contravenţiile şi infracţiunile rutiere şi conţine inclusiv un capitol intitulat "Manual de şpagă rutieră"!."

Poate intereseaza pe cineva cartea
inceputul paginii

Pagina: 1 din 1Du-te la pagina: 1

   NOU!    Masini noi Concepte Supercar

  Vine primavara: GT86 se decapoteaza
Ca tot ne bucuram noi astazi de un inceput de primavara, iata ca prevestitorii acesteia sosesc inaintea ei – eu o asteptam de cand s-a lansat versiunea coupe – in [ continuare ... ]

  Detroit 2013 – BMW i3 Concept Coupe
L-am tot vazut, in poze, pe internet, in desene si concepte. Am auzit de el, dar nu l-am vazut in “carne si oase”. Iata ca, in sfarsit conceptul electric al [ continuare ... ]

  Totul despre Skoda Rapid. Cat costa in Romania
Noua SKODA Rapid se lanseaza in Romania cu un pret de intrare de 11.990 Euro (TVA inclus). Primul automobil SKODA care se inscrie in noua linie de design a marcii va [ continuare ... ]


mai multe modele noi...



SFATUL ZILEI:

Daca simti un miros urat in masina apeleaza la serviciul de igienizare a instalatiei de aer conditionat auto! Preturi de la 49 lei / masina!

   ANUNTURI SECOND HAND
Cauti oferte de masini second hand? Vrei sa-ti vinzi masina?
Foloseste GRATUIT baza de date
AUTOspot.ro!

adauga un anunt
cauta o masina
 
Volkswagen BORA (2002)

5260 €

 
Volkswagen BORA (2003)

5480 €

 
Skoda FABIA (2008)

2500 €

 
Skoda FABIA (2008)

2500 €

 
Ford FOCUS (2000)

3750 €

 
Opel ASTRA (1997)

1500 €

 
Renault 19 (1993)

1200 €

 
Nissan MICRA (2001)

3500 €

 
Ford TOURNEO CONNECT (2003)

7500 €


cauta prin toate anunturile
pune la vanzare masina ta!

    FORUM - DISCUTII DESPRE MASINI

Ai intrebari, nelamuriri sau probleme cu masina? Scrie-le pe forum si vei primi raspuns de la membrii si administratorii nostri!

Ultimele mesaje:

reexaminare


scris de aserty pe 08 Apr, 19:05

Ce inseamna bunul-simt la volan?


scris de aserty pe 08 Apr, 19:03

Cum să detectați și să prindeți un escroc?


scris de Vender pe 02 Apr, 11:31

Rent-a-hacker! (https://t.me/Blackhat_plug)


scris de ChrisDamian1 pe 29 Mar, 17:55

Rent-a-hacker! (https://t.me/Blackhat_plug)


scris de ChrisDamian1 pe 29 Mar, 12:27

Leasing - ce se intampla in caz de furt?


scris de dinielligoyo pe 26 Mar, 14:12

ajutati-ma va rog!!!!!!


scris de dinielligoyo pe 26 Mar, 14:06

Poze Dacia Logan Tunata


scris de dinielligoyo pe 26 Mar, 14:02

Bună ziua prieteni


scris de MartinKunde pe 16 Mar, 17:05

caut piese pt. Bora limousine


scris de aserty pe 12 Mar, 22:44


scrie pe forum



Statistica vizitatori

Acum: 12 vizitatori si 3 membri
Astazi: 1.143 vizitatori
Ultima luna: 31.574 vizitatori

Vezi membrii care sunt on-line acum

Warning: include(deinit.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/autospot/public_html/forum/forum_display.php on line 344

Warning: include(deinit.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/autospot/public_html/forum/forum_display.php on line 344

Warning: include(): Failed opening 'deinit.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/share/pear') in /home/autospot/public_html/forum/forum_display.php on line 344