Nu esti logat!

Login  |  Nu ai cont? Creeaza cont nou!
CAUTA pe site

NOUTATI auto TEST drive din TRAFIC CONSILIER auto SERVICII auto INTERACTIV
stiri

masini noi

concept cars

super cars
test drive

VIP drive

galerii foto

galerii video
subiectul zilei

pe magheru

petrecerea de pietoni

destinatii
consilier juridic

financiar

service / tehnologie

tuning
ghid adrese utile

anunturi second hand

incarcare freon auto

baterie auto
intrebarea zilei

top membri

forum de discutii

contact


Sondaj
Pentru autoturisme importate din Germania, ati patit ca norma D4 sa fie interpretata ca Euro 2 in Romania?

DA (0% / 0 votes)  
NU (0% / 0 votes)  

AutorMesaj
spedymont
Newbie

Mesaje: 1

IP: inregistrat

Mesajul acesta:
05-02-2008 11:54
HELP:Decizia R.A.R(Euro 2) vs. Dealer FORD(Euro 4)

Salutare! Am si eu o problema cu un autoturism Ford Focus produs in ianuarie 2000 ,importat in tara de curand. Pe Brief-ul de inmatriculare este specificat norma D4, care ar trebui sa fie echivalenta cu Euro 3. Am efectuat controlul R.A.R. in urma cu 4 zile(data la care mi s-a confirmat norma de poluare Euro 3) ,iar in decursul acestei dimineti, cand am fost sa imi iau cartea masinii de la ei, supriza: EURO 2!!!!!!!! Imediat am plecat la reprezentanta Ford, mi s-a cerut codul motorului, a fost introdus iar la print-STUPOARE: masina emite noxe echivalente cu EURO 4!!!! Cei de la R.A.R. spun ca este vorba de o dezinformare a reprezentantei FORD, modalitatea lor de calcul fiind cea in conformitate cu legea. Ce e de facut? Stie cineva daca se poate ataca in instanta o asemena decizie? Multumesc anticipat.
inceputul paginii
toni2ali
Neinregistrat
IP: inregistrat

Mesajul acesta:
11-03-2008 18:36
Re: HELP:Decizia R.A.R(Euro 2) vs. Dealer FORD(Eur

Salutare! Am si eu o problema cu un autoturism Ford Focus produs in ianuarie 2000 ,importat in tara de curand. Pe Brief-ul de inmatriculare este specificat norma D4, care ar trebui sa fie echivalenta cu Euro 3. Am efectuat controlul R.A.R. in urma cu 4 zile(data la care mi s-a confirmat norma de poluare Euro 3) ,iar in decursul acestei dimineti, cand am fost sa imi iau cartea masinii de la ei, supriza: EURO 2!!!!!!!! Imediat am plecat la reprezentanta Ford, mi s-a cerut codul motorului, a fost introdus iar la print-STUPOARE: masina emite noxe echivalente cu EURO 4!!!! Cei de la R.A.R. spun ca este vorba de o dezinformare a reprezentantei FORD, modalitatea lor de calcul fiind cea in conformitate cu legea. Ce e de facut? Stie cineva daca se poate ataca in instanta o asemena decizie? Multumesc anticipat.
am patit si eu asta in ianuarie 2007, tot cu un ford focus turnier, adus personal din germania, si tot din 2000, pe benzina. nu am reusit sa rezolv nimic pana nu am facut testul dinamic al motorului, test care a dovedit ca masina este euro 3. Dar acest test se face tot de catre RAR voluntari, si costa 21 mil.de lei vechi. adica cu 10 mil. mai putin decat am platit vama cu o luna in urma, ca de aceea m-am si inghesuit ca tot romanul s-o iau atunci. abia dupa aceea mi-au emis cartea de identitate cu norma euro 3 si am reusit sa inmatriculez masina
inceputul paginii
toni2ali
Neinregistrat
IP: inregistrat

Mesajul acesta:
11-03-2008 18:44
Re: Re: HELP:Decizia R.A.R(Euro 2) vs. Dealer FORD


am patit si eu asta in ianuarie 2007, tot cu un ford focus turnier, adus personal din germania, si tot din 2000, pe benzina. nu am reusit sa rezolv nimic pana nu am facut testul dinamic al motorului, test care a dovedit ca masina este euro 3. Dar acest test se face tot de catre RAR voluntari, si costa 21 mil.de lei vechi. adica cu 10 mil. mai putin decat am platit vama cu o luna in urma, ca de aceea m-am si inghesuit ca tot romanul s-o iau atunci. abia dupa aceea mi-au emis cartea de identitate cu norma euro 3 si am reusit sa inmatriculez masina
nu stiu sa-ti spun ce ar fi zis reprezentanta ford din romania, ca nici nu m-am mai deranjat pana acolo. Dar cand am luat masina din germania, am fost la Ford in Dortmund, si ei mi-au zis acelasi lucru: masina este euro 4, cel putin in Germania. Dar cum autoritatile din romania sunt mult mai competente, tot atat cat sunt si de corupte, au concluzionat ei ca acea masina era euro 2... Oare Dacia Logan are cu adevarat vreo clasificare de tip euro, si nu dau cifre ca nu vreau sa devin caraghios...???
inceputul paginii
toni2ali
Neinregistrat
IP: inregistrat

Mesajul acesta:
11-03-2008 18:51
Re: Re: Re: HELP:Decizia R.A.R(Euro 2) vs. Dealer


nu stiu sa-ti spun ce ar fi zis reprezentanta ford din romania, ca nici nu m-am mai deranjat pana acolo. Dar cand am luat masina din germania, am fost la Ford in Dortmund, si ei mi-au zis acelasi lucru: masina este euro 4, cel putin in Germania. Dar cum autoritatile din romania sunt mult mai competente, tot atat cat sunt si de corupte, au concluzionat ei ca acea masina era euro 2... Oare Dacia Logan are cu adevarat vreo clasificare de tip euro, si nu dau cifre ca nu vreau sa devin caraghios...???
Nu cred ca are rost sa mai cheltui prin instanta. Masina este blocata acum in calculatorrul RAR. Si cum ei detin suprematia in tara asta corupta, cel mai bine este sa mergi sa ceri acest test dinamic. Daca bineinteles iti poti permite acum, eu am asteptat cam 3 luni pana mi-am putut permite taxa de 21 mil. + la care se adauga taxele de verificare tehnica, eliberare civ, etc. Ca la suma asta modesta, nu-si pot permite baietii sa te lase ne taxat. Si acum fa-ti un calcul, si vezi daca nu cumva este mai avantajos sa platesti taxa de prima inmatriculare. Ce va fi mai rau, este ca daca vrei s-o vinzi vei pierde enorm. Deci exista solutii, dar costisitoare. Atata timp cat samsari de origine rroma din romania isi vor putea permite sa spaguiasca inginerii RAR cu sume deloc mici, noi toti ceilalti vom fi total descurajati sa mai aducem masini in scop personal din afara, ca nu stim ce se va intampla cu ele...Pacat!!!!!!
inceputul paginii
toni2ali
Neinregistrat
IP: inregistrat

Mesajul acesta:
11-03-2008 18:58
Re: Re: Re: Re: HELP:Decizia R.A.R(Euro 2) vs. Dea

Nu cred ca are rost sa mai cheltui prin instanta. Masina este blocata acum in calculatorrul RAR. Si cum ei detin suprematia in tara asta corupta, cel mai bine este sa mergi sa ceri acest test dinamic. Daca bineinteles iti poti permite acum, eu am asteptat cam 3 luni pana mi-am putut permite taxa de 21 mil. + la care se adauga taxele de verificare tehnica, eliberare civ, etc. Ca la suma asta modesta, nu-si pot permite baietii sa te lase ne taxat. Si acum fa-ti un calcul, si vezi daca nu cumva este mai avantajos sa platesti taxa de prima inmatriculare. Ce va fi mai rau, este ca daca vrei s-o vinzi vei pierde enorm. Deci exista solutii, dar costisitoare. Atata timp cat samsari de origine rroma din romania isi vor putea permite sa spaguiasca inginerii RAR cu sume deloc mici, noi toti ceilalti vom fi total descurajati sa mai aducem masini in scop personal din afara, ca nu stim ce se va intampla cu ele...Pacat!!!!!!
Si inca ceva f. f. f. important!!! Daca nu trece testul, pierzi banutii. Vei semna in sensul acesta. Eu am fost sfatuit sa-i fac o mica pregatire inainte: schimb ulei, bujii, filtru are, si combustibil... Deci.... inca odata iti spun. Vezi daca merita!!!!
inceputul paginii
ion
Neinregistrat
IP: inregistrat

Mesajul acesta:
31-03-2008 04:46
Re: Re: Re: Re: Re: HELP:Decizia R.A.R(Euro 2) vs.

Si inca ceva f. f. f. important!!! Daca nu trece testul, pierzi banutii. Vei semna in sensul acesta. Eu am fost sfatuit sa-i fac o mica pregatire inainte: schimb ulei, bujii, filtru are, si combustibil... Deci.... inca odata iti spun. Vezi daca merita!!!!
mai bine schiimbam guvernu asta de 2 lei , niste nesimtiti
inceputul paginii
msmsms
Neinregistrat
IP: inregistrat

Mesajul acesta:
06-12-2008 10:56
Re: Re: Re: Re: Re: Re: HELP:Decizia R.A.R(Euro 2)

mai bine schiimbam guvernu asta de 2 lei , niste nesimtiti




guvernu asta este degeaba
inceputul paginii
ene
Neinregistrat
IP: inregistrat

Mesajul acesta:
02-02-2009 14:16
RaR

Eu am alta problema masina mea a fost blocata la rar pt ca masina a fost recarosata iar ca sa nu mai faca acte de recarosare a sudat vechea serie pe caroseria noua sema poate debloca sau ce altceva se poate face cu masina mai poate fi pusa in circulatie normal?



inceputul paginii

Pagina: 1 din 1Du-te la pagina: 1

   NOU!    Masini noi Concepte Supercar

  Vine primavara: GT86 se decapoteaza
Ca tot ne bucuram noi astazi de un inceput de primavara, iata ca prevestitorii acesteia sosesc inaintea ei ā€“ eu o asteptam de cand s-a lansat versiunea coupe ā€“ in [ continuare ... ]

  Detroit 2013 ā€“ BMW i3 Concept Coupe
L-am tot vazut, in poze, pe internet, in desene si concepte. Am auzit de el, dar nu l-am vazut in ā€œcarne si oaseā€. Iata ca, in sfarsit conceptul electric al [ continuare ... ]

  Totul despre Skoda Rapid. Cat costa in Romania
Noua SKODA Rapid se lanseaza in Romania cu un pret de intrare de 11.990 Euro (TVA inclus). Primul automobil SKODA care se inscrie in noua linie de design a marcii va [ continuare ... ]


mai multe modele noi...



SFATUL ZILEI:

Daca simti un miros urat in masina apeleaza la serviciul de igienizare a instalatiei de aer conditionat auto! Preturi de la 49 lei / masina!

   ANUNTURI SECOND HAND
Cauti oferte de masini second hand? Vrei sa-ti vinzi masina?
Foloseste GRATUIT baza de date
AUTOspot.ro!

adauga un anunt
cauta o masina
 
Volkswagen BORA (2002)

5260 €

 
Volkswagen BORA (2003)

5480 €

 
Skoda FABIA (2008)

2500 €

 
Skoda FABIA (2008)

2500 €

 
Ford FOCUS (2000)

3750 €

 
Opel ASTRA (1997)

1500 €

 
Renault 19 (1993)

1200 €

 
Nissan MICRA (2001)

3500 €

 
Ford TOURNEO CONNECT (2003)

7500 €


cauta prin toate anunturile
pune la vanzare masina ta!

    FORUM - DISCUTII DESPRE MASINI

Ai intrebari, nelamuriri sau probleme cu masina? Scrie-le pe forum si vei primi raspuns de la membrii si administratorii nostri!

Ultimele mesaje:

Rent-a-hacker! (https://t.me/Blackhat_plug)


scris de ChrisDamian1 pe 29 Mar, 12:27

Leasing - ce se intampla in caz de furt?


scris de dinielligoyo pe 26 Mar, 14:12

ajutati-ma va rog!!!!!!


scris de dinielligoyo pe 26 Mar, 14:06

Poze Dacia Logan Tunata


scris de dinielligoyo pe 26 Mar, 14:02

Bună ziua prieteni


scris de MartinKunde pe 16 Mar, 17:05

caut piese pt. Bora limousine


scris de aserty pe 12 Mar, 22:44

Ajutor .. probleme cutie viteza ford focus


scris de aserty pe 12 Mar, 22:42

ce parere aveti


scris de aserty pe 12 Mar, 22:41

un zbor anulat


scris de aserty pe 12 Mar, 22:37

cea mai buna fata


scris de Gahaka pe 11 Mar, 04:19


scrie pe forum



Statistica vizitatori

Acum: 12 vizitatori si 3 membri
Astazi: 1.143 vizitatori
Ultima luna: 31.574 vizitatori

Vezi membrii care sunt on-line acum

Warning: include(deinit.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/autospot/public_html/forum/forum_display.php on line 344

Warning: include(deinit.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/autospot/public_html/forum/forum_display.php on line 344

Warning: include(): Failed opening 'deinit.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/share/pear') in /home/autospot/public_html/forum/forum_display.php on line 344