Firma AutoPres a lansat o oferta prin care se angajeaza sa plateasca masinile clientilor sai cu conditia ca acestia sa afiseze reclame pe noile masini si sa parcurga astfel 30 km pe zi.
Oferta lansata de AutoPres suna foarte avantajos la prima vedere, promovand ideea ca masina ar fi gratuita. Nu sunt insa exprimate foarte clar costurile pe care le suporta clientul si nici obligatiile sale. La o analiza mai atenta, echilibrul dintre ce primeste si ce ofera clientul este dezavantajos.
Clientul plăteşte pentru maşina "gratis" următoarele servicii:
* - Avansul la contractul de leasing;
* - Cheltuieli legate de întreţinerea maşinii;
* - Spălarea exteriorului;
* - Valoarea combustibilului echivalent pentru cei 30 km pe care este obligat să-i parcurgă zilnic, cu excepţia zilei de duminică şi a sărbătorilor;
* - Dacă maşina a suferit un accident, clientul trebuie să suporte reparaţiile numai la service-ul autorizat;
* - Dacă reclamele se deteriorează din vina clientului, acesta suportă costurile înlocuirii lor;
* - Dacă reclamele se schimbă des, există posibilitatea alterării vopselei. O revopsire a autoturismului este suportată de client;
Clientul se obligă:
* - Să păstreze curată maşina;
* - Să parcurgă minim 30 km zilnic;
* - Să se prezinte lunar la sediul Auto Pres pentru control;
* - Să prezinte lunar dovada de achitare a ratei de leasing;
* - Să raporteze orice schimbări din program - reţinerea maşinii în service, probleme care să împiedice clientul să circule cu maşina, plecarea în străinătate.
La încălcarea tuturor acestor condiţii, firma poate decide penalizări la plată ori chiar - extrem de uşor - rezilierea contractului, printr-o simplă notificare trimisă prin poştă, fax sau orice alt mijloc de comunicare cu confirmare de primire, fără punere în întârziere sau orice altă formalitate. Dovada trimiterii notificării este suficientă pentru a opera rezilierea. Astfel, trebuie sa fiti foarte atent daca alegeti aceasta colaborare: vi se poate gasi orice neregula, cat de mica, si atunci va puteti trezi si fara masina, si fara banii pe care i-ati dat pt avans si intretinerea masinii.
In Ungaria o firma asemanatoare a generat un scandal monstruos: este o afacere de tip piramidal, de care foarte multi oameni s-au simtit inselati.
Si in Romania au existat destul de multe plangeri cu privire la intarzierea platii ratelor de leasing de catre firma AutoPres.
Daca alegeti totusi colaborarea cu aceasta firma, vor fi si alte dezavantaje: veti suporta si costurile de inlaturare a autocolantelor publicitare; vi se pot pune pe masina reclame cu care puteti sa nu fiti de acord (ex: reclame la prezervative); vi se pot impune trasee zilnice de parcurs cu masina; suma lunara primita "in mana" nu va fi de 150 de euro, ci cam de 126, pentru ca platiti si TVA. In plus, daca firma da faliment, pierdeti si banii si masina.
5 comentarii. Posteaza un comentariu
caut colaborare
Scris de cristy pe 17-08-2010 14:58
am un golf 4 break 2004 arata perfect
colaborare
Scris de robert pe 25-06-2010 11:09
buna ziua am un peugeot 407 din 2006 si as dori o colaborare cu dumneavoastra pt a purta reclame pe masina personala daca doriti ma puteti contacta la tel 0768004805
colaborare
Scris de dura ionut marius pe 19-02-2010 17:38
bunaziua am un hiundai tucson si as dori sa colaboram cu panouri publicitare pe masini telefon 0763833041
DORESC SA VA FAC RECLAMA
Scris de VISCOL MARIAN ION pe 28-10-2009 14:28
Am masina personala FORD si mai am un prieten care are o masina AUDI(personala)Am dorii sa purtam pe masini reclama voastra contra-cost.Daca se poate,va rog sa ma contactati la nr.de tel.0744473379.
O zi excelenta!
Salut
Scris de Katalin pe 20-08-2009 15:21
Am masina personala si as dori sa port reclama voastra contra-cost. Este posibil si asa sau voi platiti doar leasing-ul ?
Posteaza un comentariu